گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی

در پاسخ به این سوال که امکان بروز گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی وجود دارد یا خیر؟ باید عنوان کرد که رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی ممکن است منجر به بروز مشکلات تنفسی از راه بینی (گرفتگی بینی) شود. بیماران مبتلا به سندرم خشکی بینی معمولاً تنگی نفس را علی‌رغم تمیز و نگرفته بودن بینی تجربه می‌کنند. بیمار، جریان هوای بسیار شدید و مقاومت بسیار کمی را درون‌بینی احساس می‌کند. این علائم غالباً در صورت متورم شدن مخاط بینی هنگام سرماخوردگی بهبود می‌یابد.

گرفتگی و خشک شدن بینی یکی از عوارض جراحی بینی است که یا زودگذر است یا مزمن ، اکثر گرفتگی‌های زودگذر بینی به دلیل ورم بعد از عمل جراحی است. بخش اعظم این ورم داخلی، و همین‌طور بیرونی، ظرف چند هفته فروکش می کند. با این وجود، از بین رفتن کامل ورم بینی بعد عمل می‌تواند چند ماه‌ به طول بیانجامد. برخی جراحان، بعد از عمل از پانسمان‌های پنبه‌ای بینی یا محافظ‌های (اسپلینت‌های) سیلیکونی استفاده می‌کنند. خشکیدگی‌ها و رویه‌های زخم طبیعی داخل بینی نیز نفس کشیدن از راه بینی را پس از جراحی مشکل می‌سازند.

گرفتگی دراز مدت بینی بعد از عمل زیبایی بینی بیشتر مایه‌ی نگرانی است، و به دلیل عارضه‌ها و شرایط بی‌شمار، برخی از موارد گرفتگی بینی به جراحی اصلی ارتباط نمی‌یابند. خوشبختانه مشکل تنفسی درازمدت بینی پس از رینوپلاستی چندان رایج نیست. گرفتگی بینی نوزادان، کودکان و بزرگسالان به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. حساسیت‌ها، پلیپ‌های بینی، قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و مشکلات سینوسی همگی علت گرفتگی بینی هستند . این مشکلات تنفسی بینی توسط متخصص گوش و حلق و بینی ارزیابی می‌شوند و متعاقب آن درمان گرفتگی انجام می شود.  در عمل جراحی سینوس به روش سنتی، بافت‌های آسیب‌دیده سینوس‌ها به دقت برداشته می‌شود و با ایجاد مسیرهایی جهت تخلیه مواد عفونی انباشته شده در حفره سینوس‌ها، وضعیت کانال‌های تخلیه طبیعی آن‌ها بهبود داده می‌شود. اما امروزه در اغلب موارد، پزشکان جراح از تکنیک‌های آندوسکوپی بینی برای این جراحی استفاده می‌کنند تا بتوانند مجاری سینوس‌ها را با دقت و وضوح بیشتری ببینند و نیازی به ایجاد برش‌های خارجی بر روی صورت هم نداشته باشند. در نتیجه شدت ورم، خونریزی و ناراحتی ناشی از جراحی کاهش پیدا می‌کند و دوره بهبودی بعد از عمل جراحی سینوس هم خیلی کوتاه‌تر می‌شود.

بزرگ شدن بیش از اندازه شاخک بینی (توربینیت) و انحراف تیغه بینی از علل رایج بالقوه‌ی گرفتگی بینی به شمار می‌روند. این عارضه‌ها نیز به راحتی قابل درمان‌ هستند.در انتها زخم کردن یا تغییر عمده ساختار بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی در بروز مشکلات تنفسی بی‌تأثیر نیست که خوشبختانه نامتداول‌ترین علت گرفتگی بینی و اختلال‌های تنفسی پس از عمل بینی است.با جراح پلاستیک صورت متخصص در زمینه‌ی داخل و خارج بینی مشورت کنید و از او بخواهید تا معاینه کاملی از بینی‌تان به عمل آورد و در درمان این مشکل یاری‌تان کند.

رفع مشکل تنفسی بعد از عمل بینی

درمان گرفتگی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی، رویه مشخص و ثابتی ندارد. تصمیم‌گیری در این مورد که درمان با روشهای طبی (مانند دارودرمانی) یا جراحی انجام شود به شدت گرفتگی بینی و علائم بیمار و همچنین خواست خود بیمار برای بهبود توانایی نفس کشیدن با بینی، بستگی دارد.

بسیاری از بیماران بلافاصله پس از عمل جراحی زیبایی بینی نگران می‌شوند که شاید دیگر هرگز نتوانند به صورت طبیعی نفس بکشند. در ابتدا بیماران به دلیل ورم طبیعی پس از عمل در داخل و خارج از بینی خود احساس می‌کنند بینی‌شان گرفته یا "پُر" است. در هر حال، این گرفتگی معمولاً ظرف کمتر از یک ماه به تدریج ناپدید می‌شود. رویه بستن زخم‌های داخل بینی و پوسته پوسته شدن که تقریباً طبیعی نیز هست، مانع تنفس عادی می‌شود، اما خوشبختانه مدت کوتاهی پس از جراحی از بین می‌روند.

اگر از گرفتگی بینی بعد از عمل ناراحت هستید، با رعایت نکته‌های زیر می‌توانید تنفستان را بهتر کنید

  • سرتان را حتی زمان خواب بالا نگه دارید و از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
  • به دقت از دستورات جراح درباره‌ی مراقبت‌های پس از عمل پیروی کنید که احتمالاً شامل مصرف داروهای تجویز شده برای ورم، استفاده از مرطوب کننده یا شستشو با اسپری محلول نمک بینی می‌شود.
  • از خوردن غذاهای شور، نوشیدن الکل و گرفتن دوش آب گرم اجتناب کنید، چون میزان ورم را افزایش می‌دهند.
  • اگر مبتلا به حساسیت‌های بینی هستید، باعث شروع یا تحریک آن حساسیت‌ها، برای مثال با قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، پشم و خز حیوانات یا گرده‌افشانی، نشوید.

وجود ویتامین‌ها، مکمل‌ها و دیگر داروهای مربوط به مراقبت بعد از عمل در رژیم غذایی در محدود ساختن و کنترل مشکلات تنفسی و رفع گرفتگی بینی بسیار مفید خواهد بود، بنابراین با جراح در خصوص رژیم غذایی خود صحبت کنید و به پیشنهاد‌هایشان عمل کنید. به محض آن که همه چیز التیام یافت و ورم فروکش کرد، باید بتوانید مانند قبل یا حتی بهتر از پیش نفس بکشید. اگر نمی‌توانید جراح را در جریان بگذارید تا روش مناسبی را برای اصلاح این مشکل تعیین کندبه این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است