اصول مراقبت های عمل جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی

زیبایی

یک بینی زیبا اگرچه به خودی خود هم می تواند جذاب باشد ولی بیشتر از آن باعث بارز شدن بقیه زیبایی های صورت می گردد . که با عمل راینوپلاستی(عمل جراحی زیبایی بینی) دقیق و با توجه به آنالیز زیبایی صورت و بینی و اصول و قوانین آن ، بینی متناسب با هر صورت حاصل می گردد که زیبایی دوچندان صورت را به ارمغان می آورد .

مسائل تنفسی

از جمله مراقبت های بعد از عمل بینی که شما می تواند کمک کند عبارتند ار:

ـ اگر بیمار از مشکل تنفس به علت انحراف تیغه داخلی بینی شکایت دارد درمان آن عمل جراحی سپتوپلاستی می باشد که می تواند به تنهایی و یا همراه با عمل راینوپلاستی و  عمل بینی عقابی صورت گیرد . در صورتی که بیمار به هر دو عمل جراحی نیازمند باشد غالبا بهتر است هر دو عمل در یک جلسه انجام شود .

ـ اگر چه معمولا در عمل جراحی راینوپلاستی بینی کوچکتر می شود ولی در صورتی که جراحی بینی با دقت و با تکنیک درست انجام شود این کوچک شدن در مسیر عبور هوا صورت نمی گیرد و تنفس تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت با این حال به طور معمول تا 1ـ3 ماه بعد از عمل بینی ممکن است به علت تورم داخل بینی مقدار کمی گرفتگی بینی بعد از عمل وجود داشته باشد که پس از آن کاملا برطرف می شود .

ـ در بیماران دارای آلرژی شدید بینی نیز مصرف داروی ضد آلرژی جهت کاهش تورم بینی بعد از جراحی بینی ممکن است نیاز شود ، که با مصرف آنها مشکل آلرژی و تنفس برطرف می گردد .

ـ در واقع پس از یک عمل جراحی راینوپلاستی خوب  و بدون عوارض عمل بینی ،تنفس بیمار نسبت به قبل بهتر می شود (البته پس از 1 ـ 3 ماه ) و یا اینکه تغییری نمی کند و بدتر شدن آن به هیچ وجه طبیعی نیست مگر در مورد آلرژی که آن هم با درمان دارویی بر طرف می شود .

توصیه های قبل از عمل

ـ همواره بهترین نکات قبل از عمل بینی انتخاب یک جراح مجرب است که بتوان به وی اطمینان کرد .
جراج معمولا تعدادی عکس فتوگرافی از صورت و چند آزمایش درخواست می کند در موارد لازم سی تی اسکن یا عکس های رادیولوژی مورد نیاز است .

– معمولا توصیه میشود که از 2 هفته قبل از عمل آسپرین و مسکن های مشابه مصرف نشود و البته مصرف استامینافون و استامینافون کودئین اشکالی ندارد .

ـ توصیه میشود که حداقل 8 ساعت قبل عمل بیمار ناشتا NPO باشد یعنی چیزی نخورد .

ـ شب قبل از عمل بهتر است استحمام کند و آقایان حتما موهای داخل بینی و صورت را کوتاه کنند .

توصیه های بعد از عمل

ـ اگر چه من از نکات بعد از عمل جراحی بینی معمولا به بیمارانم توصیه می کنم تا یک هفته پس ازعمل سر کار نروند ، ولی بسته به بنیه جسمی بیمار ، بیماران معمولا 1 تا 3 روز پس از عمل به قدر کافی سر حال هستند که بتوانند از منزل بیرون بروند ولی ضعف جسمی مختصری تا یک هفته پس از عمل وجود دارد . توصیه می شود تا 2 هفته میزان فعالیتهای جسمی محدودتر باشدو مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی بگیرند.

چسب زدن بینی بعد از عمل بینی برای کنترل ورم بینی ضروری است.پوست بینی در اثر چسب زدن شکل جدید را به خود می‌گیرد.

– بعد از یک هفته بیماران می توانند به سر کار خود برگردند ولی از فعالیتهای جسمی شدید یا زیاد صحبت کردن باید خودداری کنند . باید سعی شود از حرکات شدید صورت و لب مثل گریه کردن ، خنده شدید و مکیدن یا آدامس جویدن تا 2 هفته خودداری کنند و حتی تا 2 ماه رعایت کردن این موضوع می تواند مفید باشد .

ـ معمولا در 24 ساعت اول و گاهی تا 72 ساعت پس از عمل استفاده از کیسه یخ روی گونه ها می تواند به کم کردن تورم و کبودی بعد از عمل بینی کمک کند .

ـ معمولا در شب اول بهتر است از رژیم مایعات استفاده کند . نکته مهم این است که در ساعات اولیه پس از عمل نوشیدن را با مقادیر کم و به تدریج آغاز کنید چرا که معمولا استفراغ پس از عمل ناشی از خوردن ناگهانی مقادیر زیاد مایعات می باشد .درصورتی که احساس تهوع و استفراغ داشتید تا زمان برطرف شدن آن اقدام به نوشیدن و خوردن چیزی نکنید تا کاملا این حالات برطرف شود . از روز بعد می توانید خوردن غذاهای نرم را شروع کنید . ولی تا 2 هفته از خوردن غذاهای خیلی سفت که نیاز زیاد به جویدن و حرکات صورت دارد خودداری کنید .

ـ معمولا توصیه می شود که در موقع خوابیدن سر بالاتر باشد یعنی سطح بالاتری از قلب داشته باشد که باعث  کاهش ورم بینی شود . بهتر است تا 2 هفته به پهلو نخوابید چرا که ممکن است در موقع خواب بالش به بینی فشار آورده و آن را کج کند .

– پس از دو سه هفته از مراقبت بعد از عمل بینی می توانید ورزشهای سبک مثل پیاده روی را شروع کنید . ولی ورزش های سنگین مثل کوهنوردی و شنا و اسکی را 5/1 تا 2 ماه به تاخیر بیندازید .

– توصیه میشود 5/1 تا 2 ماه از آفتاب شدید پرهیز کنید چون ممکن است آفتاب شدید به پوست ملتهب شما آسیب برساند .

ـ در 2 ـ 3 هفته اول اگر عطسه داشتید سعی کنید با دهان باز عطسه کنید تا به بینی فشار نیاید . برای مراقبت بعد از جراحی بینی ، بهتر است 2 ـ 3 هفته اول فین نکنید و برای تمیز کردن بینی از شستشوی ملایم توسط سرنگ و گوش پاک کن استفاده کنید .

استفاده از عینک بعد از عمل بینی به مدت 5/1 تا 2 ماه خودداری کنید . البته میتوانید در روزهای اول مراقبت بعد از جراحی بینی توسط یک تکه چسب نواری عینک را به پیشانیتان بچسبانید تا به بینی تکیه نکند .

ـ اعمال دندانپزشکی که احتمالا نیازمند حرکات شدید صورت و باز کردن شدید دهان هستند بهتر است 5/1 تا 2 ماه به تاخیر انداخته شود .

ـ در کل با مراقبت بعد از عمل بینی ، پس از 2 ماه شما میتوانید هرکاری که می کردید انجام دهید .

فرم گیری بینی

ـ معمولا پس از خروج تامپونها سوراخ های بینی گشادتر و تا به تا به نظر میرسد و ممکن است بینی را بیش از حد سر بالا ببینیم که این مسائل 1 ـ 3 هفته اول بعد از عمل برطرف میشود . تورم بینی در 3 هفته اول نسبتا زیاد است . قسمت اعظم تورم بینی پس از 3 ماه میخوابد ولی بسته به گوشتی یا استخوانی بودن بینی مقادیری از تورم گاهاً تا 2 سال کم کم از بین میرود .

دکتر محمد مهدی طرزی، در زمینه جراحی زیبایی بینی مشغول به فعالیت هستند.
نظرات
0 0 آرا
امتیاز دهی به مقالات
ثبت نام
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
timecode.ir
4 سال ها گذشته

مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

مشاوره رایگان