عمل جراحی رینوپلاستی چیست؟ مزایا، مراحل و هزینه

جراحی رینوپلاستی بینی تبدیل یکی از رایج ترین عمل های جراحی دنیا شده است. حتماً برایتان این سؤال پیش آمده است که رینوپلاستی یعنی چه؟ رینوپلاستی از دو کلمه یونانیRhinoseبه معنی بینی وPlastikosبه معنی شکل دادن و فرم دادن تشکیل شده است. رینوپلاستی عمل جراحی پلاستیک زیبایی (جراحی ترمیمی) بینی است. تمام شرایط آن از جمله هزینه و قیمت توسط پزشک پس از معاینه و بررسی پزشکتان به شما اعلام خواهد شد. پس در پرسیدن سؤالات اصلاً خجالت نکشید و از پزشکتان در مورد مضرات و خطرات احتمالی و نیز مزایای عمل بپرسید. این عمل را پزشک جراح در اتاق عمل یک بیمارستان مجهز به تجهیزات مدرن جراحی انجام می دهد و با استفاده از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی بیمار هیچ گونه احساس درد و ناراحتی نخواهد کرد.

رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی برای رفع مشکلات ظاهری و تنفسی بینی به کار می‌رود. این عمل پرطرفدارترین عمل زیبایی است که می‌تواند با زیباسازی ظاهر بینی به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک کند. جراح زیبایی سر و گردن پس از بررسی بینی و مشاوره با بیماران در مورد نتیجه دلخواه آنها، روش مناسب را پیشنهاد می‌دهد تا بیمار و جراح هر دو از نتیجه عمل راضی باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه یا  رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03136205826 تماس حاصل نمایید.

عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست؟


رینوپلاستی، که عموماً از آن با نام “عمل بینی” یا “عمل زیبایی بینی” یا “جراحی پلاستیک بینی” یاد می‌شود، یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی هر ساله‌ی ایالات متحده است. خواه تغییر شکل دادن بینی طبیعی مدّ نظر باشد، خواه ترمیم آسیب ناشی از تصادف یا ضربه و یا کاستن از مشکلات ساختاری دشوارکننده‌ی تنفس یا نقص های مادر زادی مانند انحراف بینی، سالانه هزاران بیمار برای آسودگی و جلب رضایت به عمل جراحی زیبایی بینی روی می‌آورند. در طول عمل جراحی بینی، استخوان‌ها و غضروف بینی اصلاح یا جابه‌جا می‌شوند و گاهی بافتی به بینی افزوده می‌شود تا ساختار بینی دستخوش تغییر شکل شود. به پوست بینی دست زده نمی‌شود؛ با این وجود، زمانی که ساختار استخوانی زیرین اصلاح می‌شود، پوست با شکل جدید به گونه‌ای سازگار می‌شود که نتیجه‌ی نهایی جذاب و گیرایی به دست آید.

مراحل عمل جراحی زیبایی بینیحاذق‌ترین جراحان بینی در دنیا شیوه‌های گوناگونی را جهت دستیابی به نتایجی بی عیب ونقص به کار می‌گیرند تا بین بینی اصلاح شده و توازن صورت بیمار هماهنگی کامل ایجاد کنند؛ در این راستا پهنای سوراخ‌های بینی تغییر می‌یابد، زاویه‌ی بین بینی ودهان تنظیم می‌شود، بینی تغییر شکل می‌یابد، پهنای آن کم یا زیاد می‌شود و شکل نوک آن تغییر می‌کند. عمل هر بیمار جراحی زیبایی بینی منحصر به فرد است، بنابراین با هر کدام نیز به شیوه‌ای ویژه و متفاوت با دیگری برخورد می‌شود. با این حال، تمام عمل‌ها از جمله جراحی زیبایی بینی گوشتی،استخوانی و غیره زیبایی بینی از یک روال کلی پیروی می‌کنند.

جلسه مشاوره اولیه

مرحله‌ی ابتدایی هر عمل بینی برگزاری جلسه‌ی مشاوره در مطب جراح است که در خلال آن، در مورد انتظارها و دغدغه‌های بیمار به طور کامل صحبت می‌شود. ضمناً جراح بینی بیمار و ساختار صورت وی را بررسی می‌کند، و توصیه‌های مناسب را ارائه می‌دهد؛ همچنین به دقت هر گونه محدودیت بالقوه‌ را با توجه به ساختار بینی فعلی و وضعیت پوست بیمار برای او توضیح می‌دهد. در این جلسه احتمالاً عکس‌های پیش از عمل نیز گرفته می‌شوند.

جلسه جراحی مجازی

پزشک عکس‌های بیمار را در طول جلسه مشاوره اولیه با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری دستکاری می‌کند تا یک یا چند نتیجه‌ی پس از عمل را نشان دهد. هدف از این جلسه‌ی جراحی رینوپلاستی مجازی در مطب دکتر آن است تا چشم‌اندازی یگانه از نتایج دلخواه به دست آید. این چشم‌انداز مشترک همکاری بین پزشک و بیمار است و به شدت احتمال رضایتمندی بیمار را از راه به نمایش درآوردن هدف بیمار و پزشک افزایش می‌دهد

g2

آمادگی پیش از عمل

بیمار تقریباً ده روز پیش از عمل به مطب مراجعه یا در یک نشست ویدئویی با پزشک و همکاران‌اش شرکت می‌کند. در طول این ملاقات، بار دیگر آن چشم‌انداز یگانه به تأیید می‌رسد، برنامه پیش از عمل نهایی می‌شود، داروهای لازم تجویز و دستورات پزشک اعلام می‌شود و کلیه‌ی کارهای اداری کامل می‌گردد. به این ترتیب بیمار در روز عمل هیچ کار اداری بر عهده نخواهد داشت و می‌تواند تا حد ممکن بر فرایند بهبودش متمرکز شود.

روز عمل

بیمار به بخش جراحی معتبر واقع در مطب پزشک می‌آید و برای یک عمل سرپایی 1 تا 3 ساعت آماده می‌شود. جهت اطمینان از راحتی بیمار و تسکین درد در طول عمل، بیمار تحت بیهوشی کامل قرار می‌گیرد یا داروی درون وریدی تزریق می‌شود، و در نهایت عمل آغاز می‌گردد. دکتر با توجه به شکل و خطوط کناره‌ی بینی بیمار از طریق رینوپلاستی باز یا بسته به ساختار درونی بینی دسترسی می‌یابد. هم در رینوپلاستی باز و هم در رینوپلاستی بسته، برش‌های ایجاد شده درون سوراخ‌های بینی از نظر پنهان می‌مانند و دیده نمی‌شوند. در رینوپلاستی باز، برش کوچکی نیز در کلوملا، ستون بین سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود. به محض خاتمه‌ی عمل، برش‌های داخلی با بخیه‌های قابل جذب و تمام برش‌های بیرونی با بخیه‌هایی ظریفتر از تار مو بسته می‌شوند، احتمال دارد برای کنترل خونریزی، بینی پانسمان شود و در نهایت گچ بر روی بینی قرار داده می‌شود تا ورم را کنترل کند و محافظ بینی باشد.

مراقبت پس از عمل

از آنجا که عمل بینی یک عمل سرپایی است، بیماران می‌توانند اندکی پس از جراحی به خانه بروند. با توجه به این که از داروهای مسکن ملایم استفاده شده یا بیمار تحت بیهوشی کامل بوده است، وی قادر به رانندگی نخواهد بود و باید توسط همراه تا منزل مشایعت شود و در طول چند ساعت اولیه بعد از عمل نیز تنها نماند. اگرچه معمولاً درد پس از عمل بینی ناچیز است، مسکن برای بیمار تجویز می‌شود تا در صورت لزوم مصرف کند. ورم، سفتی و کبودشدگی در چند روز نخست پس از عمل طبیعی است، اما ظرف چند هفته از بین خواهند رفت. بیماران معمولاً ظرف یک هفته به سر کار و فعالیت‌های روزاانه بازمی‌گردند، اما باید از انجام فعالیت بدنی سنگین به مدت 3 تا 4 هفته پس از عمل خودداری کنند. طی دوره بهبود، بیمارانی که از عینک استفاده می‌کنند نباید عینک را بر روی پل بینی قرار دهند.

مزیت‌های (مزایا) رینوپلاستی


صرف نظر از دلیل شما برای انجام عمل بینی، رینوپلاستی مزایای متعددی دارد.

داشتن خوابی راحت در شب

بدن شما به 6 تا 8 ساعت خواب آرام در هر شب نیاز دارد تا سلامت خود را حفظ کند. متأسفانه نابه‌هنجاری‌های ساختاری در سوراخ بینی باعث خر و پف فراوان، وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب) یا دیگر مشکلات تنفسی می‌شود و داشتن خوابی راحت را به یک رؤیا تبدیل می‌کند. عمل بینی، در کنار دیگر عمل‌ها جهت تغییر شکل مجراهای عبور هوای داخل بینی، در برطرف ساختن این معضلات رایج مربوط به خوابیدن مؤثر خواهد بود.

تنفس هوای تازه

عمل ساده‌ی کشیدن یک نفس عمیق از راه بینی برای برخی از افراد به دلیل انسداد در بینی دشوار یا حتی غیرممکن است، انسدادی که به دلیل شکل گرفتن نادرست تیغه میانی بینی ـ ساختار جداکننده دو حفره بینی ـ رخ می‌دهد. یک جراح پلاستیک صورت ماهر و کاردان می‌تواند بینی داخلی را تغییر شکل دهد و این معضلات را به گونه‌ای حل کند که بیمار بتواند سرانجام به طور طبیعی نفس بکشد.

افزایش اعتماد به نفس

بینی نقطه‌ی کانونی صورت شماست؛ پس اگر از شکل آن راضی نیستید و موجب شرمساری شماست، در مجموع اعتماد به نفس‌تان آسیب خواهد دید. انجام عمل بینی می‌تواند ساده‌ترین راه افزایش اعتماد به نفس باشد و بهترین چهره را از شما در معرض دید همگان قرار دهد.

g3
آیا انجام عمل بینی برای من مناسب است یا خیر؟


تصمیم به انجام عمل بینی گرفتن یک تصمیم مهم و کاملاً شخصی است؛ عمل رینوپلاستی برای افرادی که به دلیل شکل یا اندازه بینی خود با کمبود اعتماد به نفس یا دیگر مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌تواند رخدادی باشد که زندگی‌شان را دستخوش تحولی اساسی می‌سازد. فردی یک بیمار ایده‌آل برای انجام رینوپلاستی بینی است که سالم، حداقل 14 ساله باشد و دخانیات مصرف نکند. از همه مهم‌تر، متقاضیان ایده‌آل عمل بینی انتظارهایی واقع‌بینانه از دستاورد نهایی دارند. اگرچه رینوپلاستی چهره‌ی فرد را به شیوه‌ای چشمگیر بهبود می‌بخشد، اما محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. تبادل نظر شفاف و صادقانه بین جراح و بیمار، در کنار تشخیص نتایج واقع‌بینانه از سوی بیمار، بهترین توافق جهت اطمینان از رضایتمندی و سپاس‌گزاری بیمار از نتیجه‌ی عمل است.

اگر باردار هستید یا در فکر بارداری، حتما این نکته را با پزشکتان مطرح کنید. اگر فقط در ناحیه پوست بینی مشکل دارید و از شکل کلی آن خرسند و راضی نیستید، می توانید به بهترین دکترهای جراحی پلاستیک بینی مراجعه کنید تا با استفاده از لیزر، رینوپلاستی با لیزر را برایتان انجام دهند. عمل رینوپلاستی بینی کم خطر بوده ولی در صورتی که نتایج آن به صورت دلخواهتان نباشد، برای جراحی ترمیمی اصلاحی باید حداقل یک سال صبر کنید. پس انتخاب یک دکتر خوب و با تجربه در این زمینه شرط اصلی موفقیت در راستاست.
عکس ها خارجی بوده و فقط جنبه ی تزئینی دارند.

هزینه


 هزینه رینوپلاستی براساس نوع جراحی و کاری که روی بینی انجام می‌شود از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این هزینه‌ها می‌تواند شامل دستمزد پزشک، هزینه بیهوشی و هزینه بیمارستان باشد. در زمان مشاوره با پزشک هزینه عمل به شما اعلام خواهد شد.

 

مزایای رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی اهداف ویژه‌ی چندانی را دنبال می‌کند. آسان کردن تنفس به علاوه‌ی  بهبود صورت ظاهری. در طی عمل رینوپلاستی، جراح ممکن است با روش‌های زیر ظاهر شما را زیباتر سازد:

 • برداشتن برآمدگی روی بینی
 • اصلاح پل بینی
 • تغییر شکل دادن نوک بینی
 • تغییر شکل یا تغییر سایز دادن حفره‌های بینی
 • ترمیم بینی بعد از جراحت
 • بزرگ کردن یا کوچک کردن اندازه‌ی بینی

آیا شما کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی هستید؟

برای داشتن شرایط عمل رینوپلاستی باید معیارهای زیر را داشته باشید:

 • حداقل 13 ساله باشید تا رشد صورتتان کامل شده باشد.
 • سلامت کامل داشته باشید
 • سیگاری نباشید
 • انتظارهای مطابق با واقعیت از نتیجه‌‌ی عمل داشته باشید.

آیا رینوپلاستی می‌تواند به مشکل خروپف من کمک می‌کند؟

بله. جراحی‌های مشخصی وجود دارد که مشکل خروپف در بیماران را بهتر می‌کند.

آیا رینوپلاستی می‌تواند به مشکلات سینوسی من کمک کند؟

بله.جراحی‌های مشخصی وجود دارد که به بهبود مشکلات سینوسی در بیماران کمک می‌کند.

آیا رینوپلاستی دردناک است؟

رینوپلاستی عمل دردناکی نیست. بیماران بیشتر از ناراحتی و ورم کردن شکایت می‌کنند تا داشتن درد واقعی. اگر نیاز باشد داروهای مسکن می‌دهیم، ولی بیشتر بیماران نیازی به آنها ندارند.

بعد از جراحی چه نوع پوششی رو ی بینی من قرار می‌گیرد؟

روی بینی با نوار چسب همراه با یک  پلاستیکی پوشیده می‌شود. این قالب که در انتهای عمل به شکل بینی‌تان طراحی می‌شود، در طول هفته‌ی اول بعد از عمل مثل یک “کلاه ایمنی” عمل می‌کند و به جا افتادن استخوان‌های بینی در محل جدیدشان کمک می‌کند. همچنین یک گاز سبیل مانند در روزهای اول بعد از عمل زیر بینی‌تان را می‌پوشاند. این وسیله گذاشته می‌شود تا  هرگونه خونریزی بینی را بعد از عمل پوشش دهد.

چه نوع شکافی در طول عمل رینوپلاستی ایجاد می‌شود؟

شکاف ایجاد شده در عمل رینوپلاستی بستگی به راه دخول به کار رفته دارد. اگر از ورودی داخل بینی یا مسدود استفاده شود، شکاف‌ها درون بینی پنهان می‌مانند. اگر ورودی باز یا خارجی استفاده شود، شکاف اضافه‌ای روی ستون بینی ایجاد می‌شود.

بعد از انجام جراحی کی می‌توان ورزش کنم؟

تا سه هفته بعد از جراحی باید از فعالیت‌های ایروبیک پرهیز کرد. هر فعالیتی که باعث بالا رفتن فشار خون شود، زمان از بین رفتن ورم بعد از عمل را افزایش می‌دهد. همچنین متوجه افزایش درد یا تپش در محل جراحی خواهید شد. بعد از سه هفته نقاهت می‌توانید به ورزش‌های سبک روی بیاورید. توصیه شده که ابتدا به آهستگی شروع کنید و بعد به تدریج افزایش دهید. اگر زیاده‌روی کنید، بدنتان به شما نشان خواهد داد. اگر در طول عمل شکستگی استخوان کنترل شده انجام شده است، باید از فعالیت‌هایی که منجر به ضربه به بینی‌تان می‌شوند تا 6 هفته پرهیز کرد. برای استخوان‌های بینی این مقدار زمان لازم است تا جا بیفتند.

آیا محدودیتی در هفته‌های بعد از عمل رینوپلاستی وجود دارد؟

در حالیکه حدود یک هفته بعد از عمل قادر خواهید بود فعالیت‌های عادیتان را پی بگیرید، باید از بینی‌تان در طول مدت بعد ازعمل با دستورالعمل‌های زیر محافظت کنید تا بهبود یابد:

 • از فعالیت‌های شدید پرهیز کنید
 • به جای دوش گرفتن از حمام وان استفاده کنید
 • از دمیدن بینی‌تان بپرهیزید
 • از خشک شدن بدنتان پیشگیری کنید
 • از انجام آرایش‌های اغراق آمیز  بر روی صورت اجتناب کنید
 • دندان‌هایتان را به آرامی بشویید
 • از گذاشتن پوشش به روی سرتان خودداری کنید
 • از ضدآفتاب با SPF30  یا بیشتر استفاده کنید
 • مواد غذایی حاوی سدیم را محدود کنید
 • از کیسه‌ی یخ استفاده نکنید

خطرات احتمالی رینوپلاستی چیست؟

به ندرت در رینوپلاستی مشکل بوجود می‌آید و وقتی اتفاق می‌افتد، معمولا مشکل ناچیزی است. این موارد شامل عفونت،خونریزی بینی، یا واکنش به بی‌حس‌کننده است. برخی از بیماران ممکن است خونریزی یا بی‌حسی مداوم در اطراف بینی را تجربه کنند. در برخی موارد نادر، ممکن است تیغه‌ی بینی سوراخ شود، ولی می‌تواند ترمیم گردد. در کل، رینوپلاستی یک عمل جراحی بسیار بی‌خطرمحسوب  می‌شود.

دکتر محمد مهدی طرزی، در زمینه جراحی زیبایی بینی مشغول به فعالیت هستند.
نظرات
0 0 آرا
امتیاز دهی به مقالات
ثبت نام
اطلاع از
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
آیدا
آیدا
5 سال ها گذشته

بسیاربسیارعالی بوددد موفق باشید

زهرا ميرزاخاني
زهرا ميرزاخاني
5 سال ها گذشته

سلام وقتتون بخير. من يكبار تجربه ي بيهوشي عمومي را داشتم.(زايمان) و دو ساعت ديرتر بهوش آمدم با كمي مشكل در تنفس. ولي در معاينات بعدي تشخيص مشكلي داده نشد. من ميتوانم كانديد مناسبي براي جراحي زيبايي بيني باشم؟؟

مشاوره رایگان