لیپوساکشن

Facial-Liposuction-3

بعضي از افراد، علي رغم بهداشت مناسب و برخورداري از سطح معمول سلامت، داراي شكل نامتناسب صورت، به دليل تجمع موضعي چربي هستند  كه بيشتر حاصل صفات خانوادگي هستند تا عدم كنترل وزن يا سلامت. ليپوساكشن با لاغركردن و شكل دادن مجدد بعضي از نواحي صورت و گردن و از بین بردن غبغب ، از طريق خارج ساختن چربي هاي اضافي، منجر به بهبود شكل و نسبت هاي آن و در نهايت بهتر كردن تصوير فرد از خويشتن مي گردد.
معمولا ليپوساكشن به تنهائي انجام مي شود ولي براي رسيدن به نتيجه بهتر، مي تواند همراه با ساير اعمال جراحي پلاستيك از قبيل ليفت صورت انجام پذيرد. بايد توجه كنيد كه لیپوساکشن درماني براي چاقي نيست و جايگزين رژيم غذائي و ورزش نمي گردد. بعلاوه ليپوساكشن درمان موثري براي رفع سلوليت يا آويزان بودن پوست نيست.

لیپوساکشن چیست؟


لیپوساکشن یعنی کشیدن چربیهای نامطلوب توسط دستگاه مکنده واین از طریق سوراخهای کوچک وبا استفاده از کانولاهای کوچک و بدون برش جراحی انجام میشود. در این روش چربی از محلهای ناخواسته مثل شکم،ران،باسن ، بغل پا،زانو،بازو،چانه،گونه و گردن برداشته میشود. اکنون روشهای جدیدی طی دهه اخیر ابداع شده اند که نتایج این عمل را به طور چشمگیری بهبود بخشیده است. البته لیپوساکشن هرگز جایگزین ورزش و رژیم نمیشود اما در داخل بدن ما نقاطی وجود دارند که چربی آن با ورزش و رژیم از بین نمیروند مانند پهلو ها ، کناره خارجی رانها،بازو و … . در این موارد تنها راه لیپوساکشن است.
چربیهای سطح بدن از دو لایه عمقی و سطحی تشکیل شده اند . اتفاقی که در لیپوساکشن رخ می دهد بر داشتن چربیهای لایه عمقی است، و چربی لایه سطحی نباید دستکاری شود. اگر این نکته رعایت نگردد ، باعث بروز ناهمواری میشود.
حصول نتیجه مطلوب در لیپوساکشن مستلزم وجود پوستی سالم و بدون علائمی از ترکهای پوستی است . پوست یک فرد جوان که دچار چاقی شدید و سابقه حاملگی نباشد ، حالت ارتجاعی و انعطاف دارد و بعد از کشیدن چربی زیر آن میتواند متناسب با حجم جدید ایجاد شده، خود را جمع کرده و حالت آویزان پیدا نکند.

عمل جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت که با نام «لیپوساکشن آب» یا «لیپوساکشن با کمک آب» نیز شناخته می‌شود، یک روش ابتکاری برای حذف چربی‌های اضافی بدن است. این روش از جریان مایعات شور استفاده می‌کند تا چربی‌ها را به آرامی از جای خود براند و بردارد. بادی جت یک روش لیپوساکشن پیشرفته است که برای برداشتن چربی‌های اضافی بدن از فشار آب استفاده می‌کند.

بهترین کاندید


باید انتظارات شما از لیپوساکشن واقعی باشد نه رویایی. باید بدانبد که لیپوساکشن ظاهر شما را بهبود بخشیده واعتماد به نفس شمارا افزایش میدهد ،اما ضرورتا بدان معنا نیست که کاملا با ایده آل شما مطابقت نماید.
بهترین کاندید برای لیپوساکشن افراد با وزن تقریبا نرمال با پوستی سالم و انعطاف پذیر هستند که دچار مناطقی از چربی اضافی باشند. سن فاکتور مهمی نیست اما اصولا هر چه سن بالاتر باشد،انعطاف پذیری پوست کمتر میشود.

قبل از عمل


پیش از عمل پزشک بعضی موارد و دستورالعمل‌ها را به شما می‌دهد تا از نظر فیزیکی و روانی آماده جراحی شوید. این دستورالعمل‌ها شامل برخی محدودیت‌ها در خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن و سایر مواردی می‌شود که ممکن است هنگام جراحی مشکل‌ساز شوند. همچنین ممکن است برای چند روز از مصرف برخی داروهای مکمل و تقویتی مثل کپسول ویتامین و آهن منع شوید. دستورهای پزشک را به دقت دنبال کنید. گاهی ممکن است پزشک تشخیص دهد که پیش از عمل بهتر است از شما خون بگیرند تا طی جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از جراحي


چند ساعت بعد از ليپوساكشن، مي توانيد مرخص شده و به منزل بازگرديد.
صورت و گردن پس از عمل باند پيچي شده است. زمانيكه پانسمان ها برداشته شدند، تورم و كبوديها مشاهده ميگردند. كه معمولا بصورت غير قرينه پخش بوده و در برخي نواحي شديدترند. غير قرينگي صورت در اين زمان كاملا طبيعي است كه با كاهش تورم، بهبود مي يابد. در 3 روز اول تورم به اوج خود رسيده و پس از آن رو به كاهش مي رود.
نكات لازم در مورد مراقبت ، نحوه مصرف داروها و مُسكن ها و زمان مراجعه مجدد جهت بررسي فرآيند ترميم را از جراح خود بپرسيد.

نتایج لیپوساکشن


لیپوساکشن گردن و غبغب باعث لاغرتر شدن و کشیده‌تر نمودن ظاهر گردن می‌شود که نمایی جوان‌تر به وجود خواهد آورد. این جراحی برای بیمارانی که دارای چربی اضافی در گردن هستند و پوستی با کیفیت دارند، نتایج قابل قبولی به وجود می‌آورد.
مزایای لیپوساکشن گردن و غبغب به شرح زیر است:
•    بافت چربی را از ناحیه گردن و غبغب برمی‌دارد.
•    در اصلاح زاویه چانه مؤثر است.
•    در بدست آوردن خطی واضح بین چانه و گردن مؤثر می‌باشد.
بدون شک، بعد از لیپوساکشن تغییر قابل توجهی در شکل و ظاهر چهره حاصل می‌شود. صورت شما زیباتر شده و شکلی جوان‌تر به خود می‌گیرد.

خطرات لیپوساکشن


به صورت نرمال لیپوساکشن یک عمل مطمئن و بی خطر است، به شرط آنکه انتخاب بیمار ،وسایل مورد استفاده و روش انجام کار صحیح و مناسب بوده و جراح دوره لیپوساکشن را گذرانده باشد . در کشور ما تنها افراد دوره دیده ، فوق تخصصین جراحی پلاستیک می باشند اما در برخی از ممالک متخصصین پوست و جراحی عمومی نیز این دوره را می گذرانند . در مواردی که حجم تخمینی لیپوساکشن بالای 5 لیتر باشد بهتر است از انجام جراحیهای همزمان مثل جراحی زیبایی شکم احتناب گردد.
مراقبت های پس از جراحی
 در 3 روز اول پس از عمل بهتر است در جهت كاهش تورم از كيسه يخ استفاده شود.
• بايد به مدت 3 روز در حالت درازكشيده به پشت (طاقباز) و درحاليكه دو بالش زير سر داريد، استراحت نماييد.
• تنها مُسكن مجاز در هفته اول پس از عمل استامينوفن است و شما بايد از هرگونه داروي ضد درد ديگر اجتناب نماييد.
• تا يك هفته از مصرف سيگار، الكل، و مواد مخدر جدا خودداري نماييد چون باعث به تاخير افتادن فرآيند ترميم مي شود.
• در هفته هاي اول پس از عمل لازم است از فعاليت هاي بدني شديد و ورزش هاي سنگين اجتناب شود، بويژه ورزش هايي كه موجب برافروخته شدن صورت مي شوند. از ورزش هاي رزمي و يا ورزش هايي كه با احتمال ضربات توپ همراهند مدت زمان بيشتري بايد اجتناب شود.
• در هفته هاي اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداري شود. اشعه آفتاب موجب افزليش ورم مي شود. همچنين لازم است از قرار گرفتن در معرض وسايل حرارت زا مانند اجاق گاز خودداري شود.
• در طي روزهاي اول پس از عمل از هر گونه ضربه بايد پرهيز شود. در هنگام پوشيدن و درآوردن لباس از لباس هاي دگمه دار يا زيپ دار استفاده كرد.
• مي توان با استفاده از مسواك نرم دندان ها را مسواك كرد.
• شستن صورت يا حمام كردن به شرطي كه پانسمان خيس نشود بلامانع است.
• در روزهاي اول پس از عمل گاهي حالت افسردگي براي بيمار ايجاد مي شود . استرس پيش از عمل، تورم صورت، شكل جديد و تغييراتي كه براي اولين بار توسط بيمار مشاهده مي شود و ممكن است براي او غير منتظره باشد از عوامل موثر در اين نگراني زودگذر هستند. گاهي همراهان بيمار با اظهار نظرهاي پي در پي كه مبتني بر ديد هندسي و درشت نمايي تلسكوپيك است، ديد لوله تفنگي با زاويه اي بسيار باريك را در نگاه به بيمار القا مي كنند و موجب تشديد وسواس و نگراني بيمار مي شوند.
• بخيه ها روز هفتم توسط جراح برداشته مي شود .
• معمولا بيمار محدوديت حركتي در گردن هنگام خوابيدن و يا حركات سر و گردن خواهد داشت كه حداكثر يك تا دو هفته مي‌باشد.
• آرايش كردن يك هفته بعد از عمل مجاز است.

دکتر محمد مهدی طرزی، در زمینه جراحی زیبایی بینی مشغول به فعالیت هستند.
نظرات
0 0 آرا
امتیاز دهی به مقالات
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر محمد مهدی طرزی

Call Now Buttonمشاوره رایگان